Erasmus+ programm
Mis on Erasmus+?
Euroopa Liidu stipendiumiprogramm, mis toetab üliõpilaste välismaal õppimist. Programm loodi juba aastal 1987 ning praeguseks on selles osalenud üle kolme miljoni üliõpilase. Kui esialgu sai Erasmusega käia vaid Euroopa siseselt, siis nüüd on programm laienenud üleilmseks, nii et Erasmusega saab õppida pea kõikjal.
Miks Erasmuse programmis osaleda?
Erasmus+ on Sinu võimalus rikastada oma õpinguid rahvusvahelise kogemuse ja teadmistega, panna ennast proovile uues keskkonnas ning saada uusi sõpru üle Euroopa. 2014. aasta sügisel avaldati põhjaliku Erasmuse programmi mõju-uuringu tulemused. Uuringust selgub, et Erasmuse programmis osalenud noortel on ka olulised eelised töö leidmisel. Näiteks leidis kaks kolmandikku tööandjatest, et nad hindavad tööle võtmisel kandidaadi rahvusvahelist kogemust ning annavad rahvusvahelise kogemusega töötajale vastutusrikkamaid tööülesandeid. Vaata uuringu inglisekeelset kokkuvõtet siit.
Mida toetatakse?
Üliõpilase õpinguid mõnes tema ülikooli partnerülikoolis, kuni kahe semestri jooksul. Samuti praktika sooritamist välismaal.
Kui suur on igakuine stipendium?
Toetuse suurus määratakse igaks õppeaastaks eraldi, ülikool ei tea konkursi ajal veel täpseid määrasid. Viimastel aastatel on Euroopa siseseks õppimiseks stipendium olnud sõltuvalt sihtriigist umbes 500 eurot kuus. See stipendium ei kata kõiki välismaal elamisega seotud kulusid ja kindlasti tuleb arvestada ka oma kuludega. Väljaspool Euroopat õppima minekuks on stipendium veidi suurem, 650 eurot kuus. Lisaks on nii Euroopas kui väljaspool Euroopat õppimiseks võimalik taotleda vajaduspõhist lisastipendiumit.
Kuhu minna?
Narva kolledžil on sõlmitud Erasmus+ üliõpilasvahetuse lepingud paljude Euroopa ülikoolidega, üleilmse Erasmuse raames on võimalik õppima minna Venemaale ja Ukrainasse. Välismaal on võimalik õppida kuni 10 kuud. Loe lähemalt partnerülikoolide kohta alajaotusest Erasmus partnerid.
Kes võivad taotleda?
Stipendiumi võivad taotleda üliõpilased, kes:
- on lõpetanud esimese õppeaasta Narva kolledžis (st esimene võimalus kandideerida on esimese õppeaasta kevadel, et minna välismaale teisel õppeaasta.);
- on Eesti või mõne teise programmis osaleva riigi kodakondsusega ja omavad Eesti alalist elamisluba või on Eesti riigi poolt tunnistatud kodakondsuseta isikuteks.
Kuidas kandideerida?
Konkursi stipendiumitele kuulutab üks kord aastas välja Tartu Ülikooli välisüliõpilastalitus. Konkursi tähtaeg on tavaliselt iga aasta märtsis. Vabade kohtade olemasolul võib septembri alguses toimuda lisakonkurss.
2017/18 õppeaasta põhikonkursid on läbi, võimalik lisakonkurss kevadsemestriks 2018 kuulutatakse vabade kohtade olemasolul välja augusti lõpus!
Kandideerimiseks tuleb Narva kolledži Erasmus+ üliõpilasvahetuse koordinaatorile (ruum 205) esitada eesti keeles ja paberil järgmised dokumendid:
- üliõpilasvahetuse avaldus;
- motivatsioonikiri (Nõuanded motivatsioonikirja koostamiseks);
- tõend õppetulemuste kohta (küsi kolledži õppeosakonnast; magistrantidel ka eelmise õppeastme akadeemilise õiendi koopia);
- tõend võõrkeele oskuse kohta, milles toimub õppetöö välisülikoolis (sobivad kõik rahvusvahelised või Eestis sooritatud testid või õppejõu kirjutatud tõend võõrkeele kursuste läbimise kohta kolledžis, kus märgitud ka saavutatud keeletase vähemalt B2. Keeletõend soovitavalt võõrkeeles, et sobiks hiljem ka väliskõrgkoolile esitamiseks.
Kes otsustab, millised kandidaadid välja valitakse?
Euroopa-sises Erasmus programmis osalejad valib välja iga struktuuriüksus ise, see tähendab, et Narva kolledži üliõpilaste avaldused vaatab läbi ja teeb otsuse Narva kolledž ning esitab valituks osutunud üliõpilaste loetelu välisüliõpilastalitusele. Üleilmses Erasmus programmis osalejad valib välja välisüliõpilastalitus Tartus.
Mis saab edasi, kui osutusin valituks?
Programmis osalema valitud üliõpilastega võtab ühendust Tartu Ülikooli välisüliõpilastalitus (valituks mitteosutunutele annab otsusest teada kolledž). Programmi valitud üliõpilased saavad välisüliõpilastalitusest üldise informatsiooni järgmistest sammudest. Neli kõige olulisemat tegevust, mis üliõpilasel tuleb enne väliskõrgkooli minemist ära teha:
- täita õigeaegselt väliskõrgkooli vastuvõtuavaldus (tavalist väliskõrgkooli kodulehel online-vormis);
- koostada välismaal tehtavate õpingute Narva kolledžis arvestamiseks õppeplaan ja kinnitada see Narva kolledži VÕTA komisjonis. Siin aitavad programmijuht ja kolledži Erasmuse koordinaator;
- allkirjastada kolmepoolselt õppeleping (üliõpilane, Narva kolledž, vastuvõttev kõrgkool);
- sõlmida Erasmuse stipendiumileping (lepingu saadab välisüliõpilastalitus)
Põhjalikum info kandideerimisprotsessi ning välismaal õppimisega seotud õppekorralduse kohta on leitav välisüliõpilastalituse kodulehelt.
Kõigi nende tegevuste korda ajamise ning partnerülikooliga suhtlemisega tegeleb iga valitud üliõpilane iseseisvalt, aga loomulikult on kõigis küsimustes abiks kolledži Erasmuse koordinaator.
Küsi Erasmuse programmi kohta lähemalt kolledži Erasmus+ programmi koordinaatorilt:
Ivan Polynin, ruum 207, ivan.polynin [ät] ut.ee, 740 1922