Õppimine ja praktika välismaal
Mida tähendab välismaal õppimine?
Rääkides välismaal õppimise võimalustest, peame silmas Narva kolledžis õppimise ajal 1-2 semestriks vahetusüliõpilasena õppimist mõnes välismaa ülikoolis. Välismaal õppides oled endiselt Narva kolledži üliõpilane ja pärast tagasitulekut jätkad oma õpinguid siin.
Milliseid erinevaid võimalusi välismaal õppimiseks on?
Kui kunagi oli välismaal õppimine pigem haruldane ja võimalused piiratud, on täna selleks kümneid erinevaid valikuid. Stipendiume 1-2 semestriks pakuvad Tartu Ülikooli ja Narva kolledži partnerülikoolid, samuti erinevad fondid ja välisriikide valitsused. Kõige levinum on Erasmus programm, mille kaudu saab vahetusüliõpilasena õppida peamiselt Euroopa ülikoolides, aga ka üle maailma. Erasmuse programmist saab taotleda stipendiumit ka praktika sooritamiseks välismaal.
Ka stipendiume on erinevaid. Stipendium võib olla lihtsalt tasuta õpe välisülikoolis ehk õppemaksust vabastus, kõik elamis- ja reisikulud tuleb aga ise kanda. On ka variante, kus lisaks tasuta õppele makstakse igakuist toetussummat, pakutakse tasuta majutust, kaetakse reisikulud või kõike seda koos. Enamasti tuleb välismaale õppima minnes siiski arvestada, et ükski stipendium ei kata kõiki kulusid, eriti, kui minna Eestist kõrgema elatustasemega riiki.
Miks ikkagi minna?
Oluline on, et enne välismaale mineku kavandamist mõtled enda jaoks läbi, miks välismaale minna tahad - mis kogemust tahad saada? Sellest sõltub paljuski riigi ja ülikooli valik, kuhu minna.
- Kas sind huvitab põnev õpikogemus oma erialal tugevas ülikoolis? Soome hariduse kõrge kvaliteet on üle maailma tuntud, mistõttu võiks näiteks õpetajakoolituse üliõpilastele olla Soome üks võimalikke sihtkohti.
- Tahaksid õpikogemusega koos avastada mõnd tundmatut kauget paika? Narva kolledžil on näiteks Erasmus partnerülikool Makedoonias, kus on kindlasti palju uut ja põnevat ning elatustase võimaldab üsna hästi toime tulla Erasmuse programmi igakuise stipendiumiga.
- Või tahaksid proovida üliõpilaselu mõnes tuntud turismisihtkohas? Õppida pool aastat Pariisis või Pekingis on kahtlemata põnev ja unustamatu, arvestada tuleb aga kindlasti suuremate kuludega, sest elu suurlinnades on kallis.
- Sind huvitab eelkõige keeleõpe? Sellisel juhul on oluline minna keelekeskkonda, kolledžil on mitmeid partnerülikoole Saksamaal ja Austrias, kui soovid arendada oma saksa keele oskust. Näiteks on meil partneriks ka inglisekeelne ülikool Leedus, mis on hea võimalus intensiivseks inglise keele oskuse arendamiseks kodust üldse mitte kaugel.
Need on vaid mõned näited, peamine, et oled enda jaoks oma soovid ja võimalused läbi mõelnud.
Millal planeerima hakata?
Oluline on arvestada sellega, et välismaal õppimine või praktiseerimine vajab etteplaneerimist. Stipendiumikonkursid toimuvad vähemalt pool aastat ette, enamasti tuleb kandideerida kevadel, et minna välismaale järgneva õppeaasta jooksul. Mida varem valmistuma hakkad, seda parem.
Kogu Tartu Ülikooli üliõpilastele avatud stipendiumivõimaluste info leiad välisüliõpilastalituse kodulehelt.
Vaata hetkel käimasolevaid vahetusüliõpilasprogrammide konkursse!
Lisainfot saad küsida kolledži välissuhete spetsialistilt:
Ivan Polynin
ivan.polynin [ät] ut.ee
740 1922
ruum 205