Литературный клуб: Елена Скульская | University of Tartu Narva College

Литературный клуб: Елена Скульская

20.10.2017 - 13:30 - 15:00

Reedel, 20. oktoobril kell 13.30 ajakirjanik, kirjanik ja tõlkija, kauaaegne telesaate „Batareja“ saatejuht Jelena Skulskaja.
Ta lõpetas Tartu Riikliku Ülikooli aastal 1974 vene filoloogina.

Ta on vastanud intervjuus H. Piibule: “Nüüd, kui tõlgin eesti luuletajaid, saan aru, kui kõhn on mu eesti keel,” raputab Jelena pead, kui tema head eesti keelt imetlen. Ta käis küll eesti lasteaias, kuid pärast seda tuli keelepraktikas pikk paus. 1967. aastal Tartus ülikooli astudes, vene filoloogiat tudeerides “valisime kõik eesti keele algajatele, et ei peaks pingutama. Ja ma ei saa öelda, et mul oleks tollal eesti keelt vaja läinud”.
Ent pärast ülikooli sai temast kaheks aastaks Tallinna 20. keskkooli vene keele õpetaja ja klassijuhataja. “Mul oli 5. klass. Lapsed küsisid, kas te ise teate nii palju eesti keeles, kui meilt vene keeles nõuate. Mul oli nii piinlik. Hakkasin neid kuulama ja nendega eesti keeles rääkima, ka õpetajate ja lastevanematega, pidin täitma päevikuid.”
Hiljem, kui tuli töö Sovetskaja Estonia kirjandusosakonnas, intervjueeris ta tihti eesti kirjanikke.

Artiklit „Jelena Skulskaja: minu kodu on Eesti, minu kodumaa on vene keel ja kirjandus“ saab lugeda siit.

Müügil on Jelena Skulskaja soodsa hinnaga raamatud eesti ja vene keeles (hind 10 eurot)

Teoseid:

1. Elulooline romaan „Marmorluik“: „Mäletan hooletusse jäetud, metsistunud, ohakatesse kasvanud aeda, ärritunud koduabilist Analiat, šaraade: Lotmanit, kes rääkis: „Ärge fäga figurdage!”, ja muid naljakaid ja lõbusaid asju; mäletan ebaloomulikke vahajaid tudengineidusid, kes mängisid hõbeajasturolle, isetegevuslikult ja aplalt, sest suletud ülikoolimaailmas on filoloogidel alati üks probleem: väga palju vabu, raugeid, ootavaid, unistavaid tütarlapsi ja peaaegu üldse ei ole noormehi, kes oleks valmis nende kutsele vastama.“
  2. "Meie emad ostsid asju, et ei tuleks sõda"
  3. „Vene rulett“ jt.

Enda Trubok